  • LM2678SDX-3.3
LM2678SDX-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2678SDX-3.3
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2678SDX-3.3
Package:
14-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
14 Terminals 8V 14-Pin LM2678 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 260kHz Tape & Reel (TR) 14-VDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 9014
Step5Bar-code shipping tag
LM2678SDX-3.3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    LM2678
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    5A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    8V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    4.2mA
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    260kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Length
    6mm
  • Width
    5mm