  • LM2675N-3.3
LM2675N-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2675N-3.3
HK JDW NO:
815-LM2675N-3.3
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
Description:
8 Terminals 6.5V 8-Pin LM2675 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 260kHz Tube 1A 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 29148
Step5Bar-code shipping tag
LM2675N-3.3
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Number of Terminations
    8
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    DMOS
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    LM2675
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    1.23V
  • Voltage - Input (Min)
    6.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    2.5mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Frequency - Switching
    260kHz
  • Length
    9.59mm
  • Width
    7.62mm