  • LM2675N-12
LM2675N-12
advertisement
Manufacturer No:
LM2675N-12
HK JDW NO:
815-LM2675N-12
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
Description:
8 Terminals 6.5V 8-Pin LM2675 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 260kHz Tube 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 1222
Step5Bar-code shipping tag
LM2675N-12
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Number of Terminations
    8
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    DMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    LM2675
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    6.5V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Quiescent Current
    2.5mA
  • Frequency - Switching
    260kHz
  • Length
    9.59mm
  • Width
    7.62mm