  • LM2675MX-12
LM2675MX-12
advertisement
Manufacturer No:
LM2675MX-12
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2675MX-12
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
8 Terminals 6.5V 8-Pin LM2675 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 260kHz Tape & Reel (TR) 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 26818
Step5Bar-code shipping tag
LM2675MX-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    DMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Base Part Number
    LM2675
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    94 %
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    6.5V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    2.5mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    260kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    12V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm