  • LM2674LD-3.3
LM2674LD-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2674LD-3.3
HK JDW NO:
815-LM2674LD-3.3
Package:
16-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
LM2674LD-3.3
Description:
16 Terminals 6.5V 16-Pin LM2674 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 260kHz Tape & Reel (TR) 16-WFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2951
Step5Bar-code shipping tag
LM2674LD-3.3
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-WFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LM2674
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    500mA
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    6.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Frequency - Switching
    260kHz
  • Length
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    5mm