  • LM2672M-3.3
LM2672M-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2672M-3.3
HK JDW NO:
815-LM2672M-3.3
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
8 Terminals 8-Pin LM2672 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tube 1A 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 8915
Step5Bar-code shipping tag
LM2672M-3.3
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Technology
    NMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Frequency
    260kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LM2672
    1
  • Efficiency
    86 %
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    1A
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Max Supply Voltage
    40V
  • Min Supply Voltage
    6.5V
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    2.5mA
  • Max Output Voltage
    3.3V
    No
  • Nominal Input Voltage
    40V
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm