  • LM2671LD-3.3/NOPB
LM2671LD-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2671LD-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2671LD-3.3/NOPB
Package:
16-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
LM2671LD-3.3/NOPB
Description:
16 Terminals 6.5V 16-Pin LM2671 DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 260kHz Tape & Reel (TR) 500mA 16-WFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 9786
Step5Bar-code shipping tag
LM2671LD-3.3/NOPB
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LM2671
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    6.5V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Frequency - Switching
    260kHz