  • LM2670SDX-12
LM2670SDX-12
advertisement
Manufacturer No:
LM2670SDX-12
HK JDW NO:
815-LM2670SDX-12
Package:
14-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
LM2670SDX-12
Description:
14 Terminals 8V 14-Pin LM2670 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 260kHz Tape & Reel (TR) 14-VDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 7377
Step5Bar-code shipping tag
LM2670SDX-12
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    LM2670
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    8V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Quiescent Current
    4.2mA
  • Frequency - Switching
    260kHz
    No
  • Length
    6mm
  • Width
    5mm