  • LM2655MTC-3.3/NOPB
LM2655MTC-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2655MTC-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2655MTC-3.3/NOPB
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
16 Terminals 4V 16-Pin LM2655 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 300kHz Tube 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
LM2655MTC-3.3/NOPB Overview
Using the Tube package, this voltage regulator optimizes the performance of the voltage regulator 12v. This harley voltage regulator has 16 terminations. A SWITCHING REGULATOR type of analog IC is equipped with this regulator voltage, which is the type of analog IC that is used in it. The space-saving 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package is available for this voltage regulator. The voltage regulator 12v has 1 outputs. This DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. Surface Mount-mounting is compatible with this switching regulator. -40°C~125°C TJ should be the operating temperature when voltage regulator is operating. A DC-DC switching regulator such as this one switches at 300kHz. The voltage regulator can operate with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 4V. As shown in the table below, adjusting voltage regulator's output voltage (Min/Fixed) is equal to 3.3V. A regulator voltage's peak reflow temperature amounts to 260 being indestructible. The voltage regulator 12v is designed to provide a nominal input voltage of 10V for operation. DC/DC regulators such as this one belong to the LM2655 family of products. Voltage regulator is capable of giving voltage at 3.3V volts. There are 16 pins used for switching regulator operation. Voltage regulator's maximal output current reaches 2.5A A to meet the operation requirements. With 14V as the supply voltage, this DC-DC switching regulator will operate. Despite external influences, voltage regulator consumes 1.7mA A of quiescent current.
LM2655MTC-3.3/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
16 pins
Operating supply voltage of 14V
LM2655MTC-3.3/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2655MTC-3.3/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Ball screw pair
  • Combined machine tools
  • SMT equipment
  • Product testing
  • Automation technology
  • Correction machines
  • Planers
  • Computer monitoring equipment of building
  • Smoke exhaust equipment
  • Smoke prevention equipment
Step5Bar-code shipping tag
LM2655MTC-3.3/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LM2655
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    96 %
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    2.5A
  • Operating Supply Voltage
    14V
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    10V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    1.7mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Nominal Input Voltage
    14V
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm