  • LM2608ATL-1.8
LM2608ATL-1.8
advertisement
Manufacturer No:
LM2608ATL-1.8
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2608ATL-1.8
Package:
10-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
LM2608ATL-1.8
Description:
10 Terminals 2.8V 10-Pin LM2608 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 610kHz Tape & Reel (TR) 400mA 10-WFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 5042
Step5Bar-code shipping tag
LM2608ATL-1.8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-WFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LM2608
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Programmable
  • Voltage - Input (Min)
    2.8V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    400mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V 1.8V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    610kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Length
    2.504mm
  • Height Seated (Max)
    0.675mm
  • Width
    2.25mm