  • LM2599S-3.3/NOPB
LM2599S-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2599S-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2599S-3.3/NOPB
Package:
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet:
Description:
7 Terminals 4.5V 7-Pin LM2599 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 150kHz Tube TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Purchasing and Inquiry
LM2599S-3.3/NOPB Overview
For optimal performance, this voltage regulator makes use of the Tube package. In this voltage regulator, there are 7 terminations. There are two types of analog ICs in this voltage regulator 12v: SWITCHING REGULATOR ICs, which are the ones used in older voltage regulator 12vs. Due to DC DC switching regulator's space saving design, this voltage regulator is available in a TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA package. 1 outputs have been configured in the voltage regulator 12v. On its output pins, this adjusting voltage regulator generates Fixed output. Switching regulators like this one can be mounted on the Surface Mount mounting system. Operating at -40°C~125°C TJ is the recommended temperature for adjusting voltage regulator's operation. Voltage regulator's switching frequency reaches 150kHz. A dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 4.5V is required for this voltage regulator to operate. The maximum input voltage of voltage regulator is 40V. As a result of the 245 peak reflow temperature, this regulator is essentially indestructible. As a result of DC DC switching regulator's design, it is designed to provide an input voltage of 12V for the purposes of operation. DC/DC regulators such as this one belong to the LM2599 family of products. Voltage can be produced at 3.3V volts by voltage regulator. During switching regulator operation, 7 pins are used. The maximum output current reaches 3A A to meet the switching regulator operation requirements. As a member of the SIMPLE SWITCHER? family of DC/DC regulators, this part is prominent in many specifications. This DC-DC switching regulator operates from a supply voltage of 40V. Without external influences, harley voltage regulator consumes 5mAA of quiescent current.
LM2599S-3.3/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 245
7 pins
Operating supply voltage of 40V
LM2599S-3.3/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2599S-3.3/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Wind power
  • Television equipment
  • Current source circuits
  • Production lines
  • Grinders
  • Communication system
  • Digital video recorders
  • Sink circuits
  • Industrial robots
  • Magnetohydrodynamic power
Step5Bar-code shipping tag
LM2599S-3.3/NOPB
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
    Positive
  • Quiescent Current
    5mA
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    150kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Height
    4.65mm
  • Length
    10.1mm
  • Width
    8.89mm
  • Thickness
    4.44mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    7
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Base Part Number
    LM2599
    1
  • Efficiency
    73 %
  • Voltage - Input (Max)
    40V