  • LM2597HVM-12/NOPB
LM2597HVM-12/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2597HVM-12/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2597HVM-12/NOPB
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
8 Terminals 4.5V 8-Pin LM2597 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tube 500mA 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 1078
Step5Bar-code shipping tag
LM2597HVM-12/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Frequency
    150kHz
  • Base Part Number
    LM2597
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    88 %
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Voltage
    57V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Max Supply Voltage
    60V
  • Min Supply Voltage
    15V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Quiescent Current
    5mA
  • Max Output Voltage
    12V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm