  • LM2595S-12/NOPB
LM2595S-12/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2595S-12/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2595S-12/NOPB
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Description:
5 Terminals 5-Pin LM2595 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 150kHz Tube TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 4374
Step5Bar-code shipping tag
LM2595S-12/NOPB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Base Part Number
    LM2595
    1
  • Efficiency
    90 %
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Input Voltage-Nom
    25V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Quiescent Current
    5mA
  • Max Output Voltage
    12V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    150kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.42mm
  • Thickness
    4.58mm