  • LM2591HVSX-3.3
LM2591HVSX-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2591HVSX-3.3
HK JDW NO:
815-LM2591HVSX-3.3
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
LM2591HVSX-3.3
Description:
5 Terminals 4.5V 5-Pin LM2591 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 150kHz Tape & Reel (TR) TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 8950
Step5Bar-code shipping tag
LM2591HVSX-3.3
    No
  • Nominal Input Voltage
    60V
  • Height Seated (Max)
    4.8mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Base Part Number
    LM2591
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    60V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
    Positive
  • Quiescent Current
    1mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    150kHz