  • LM2590HVT-3.3
LM2590HVT-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2590HVT-3.3
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2590HVT-3.3
Package:
TO-220-7 (Formed Leads)
Datasheet:
LM2590HVT-3.3
Description:
7 Terminals 4.5V 7-Pin LM2590 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tube 1A TO-220-7 (Formed Leads)
Quantity:
In Stock : 7406
Step5Bar-code shipping tag
LM2590HVT-3.3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-7 (Formed Leads)
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    ZIG-ZAG
  • Frequency
    150kHz
  • Base Part Number
    LM2590
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    60V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Nominal Input Voltage
    60V
  • Min Output Voltage
    3.3V