  • LM2588T-12/NOPB
LM2588T-12/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2588T-12/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2588T-12/NOPB
Package:
TO-220-7 (Formed Leads)
Datasheet:
LM2588T-12/NOPB
Description:
7 Terminals 4V 7-Pin LM2588 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 100kHz~200kHz Tube 5A Switch TO-220-7 (Formed Leads)
Quantity:
In Stock : 1130
Step5Bar-code shipping tag
LM2588T-12/NOPB
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-7 (Formed Leads)
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LM2588
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Current - Output
    5A Switch
  • Frequency - Switching
    100kHz~200kHz