  • LM2588SX-12
LM2588SX-12
advertisement
Manufacturer No:
LM2588SX-12
HK JDW NO:
815-LM2588SX-12
Package:
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet:
LM2588SX-12
Description:
7 Terminals 4V 7-Pin LM2588 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 100kHz~200kHz Tape & Reel (TR) 5A Switch TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Quantity:
In Stock : 12352
Step5Bar-code shipping tag
LM2588SX-12
  • Package / Case
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    7
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Base Part Number
    LM2588
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    5A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Current - Output
    5A Switch
  • Quiescent Current
    11mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Frequency - Switching
    100kHz~200kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Height Seated (Max)
    4.8mm
  • Width
    8.635mm