  • LM2586SX-12
LM2586SX-12
advertisement
Manufacturer No:
LM2586SX-12
HK JDW NO:
815-LM2586SX-12
Package:
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet:
LM2586SX-12
Description:
7 Terminals 4V LM2586 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 100kHz~200kHz Tape & Reel (TR) 3A Switch TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Quantity:
In Stock : 5539
Step5Bar-code shipping tag
LM2586SX-12
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Number of Terminations
    7
  • Base Part Number
    LM2586
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G7
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Current - Output
    3A Switch
  • Frequency - Switching
    100kHz~200kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Height Seated (Max)
    4.8mm
  • Width
    8.64mm