  • LM2585SX-3.3
LM2585SX-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2585SX-3.3
HK JDW NO:
815-LM2585SX-3.3
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
LM2585SX-3.3
Description:
5 Terminals 4V 5-Pin LM2585 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 100kHz Tape & Reel (TR) 3A Switch TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 33117
Step5Bar-code shipping tag
LM2585SX-3.3
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Base Part Number
    LM2585
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Current - Output
    3A Switch
  • Quiescent Current
    11mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Height Seated (Max)
    4.8mm
  • Width
    8.64mm