  • LM2577S-12
LM2577S-12
advertisement
Manufacturer No:
LM2577S-12
HK JDW NO:
815-LM2577S-12
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
LM2577S-12
Description:
5 Terminals 3.5V 5-Pin LM2577 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tube 3A Switch TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 6659
Step5Bar-code shipping tag
LM2577S-12
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Base Part Number
    LM2577
  • Function
    Step-Up, Step-Up/Step-Down
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    3.5V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Output Configuration
    Positive or Negative
  • Current - Output
    3A Switch
  • Quiescent Current
    10mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Topology
    Boost, Flyback, Forward Converter
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    52kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Height Seated (Max)
    4.8mm