  • LM2577MX-12
LM2577MX-12
advertisement
Manufacturer No:
LM2577MX-12
HK JDW NO:
815-LM2577MX-12
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
LM2577MX-12
Description:
24 Terminals 3.5V LM2577 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tape & Reel (TR) 3A Switch 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 4094
Step5Bar-code shipping tag
LM2577MX-12
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LM2577
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Function
    Step-Up, Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    3.5V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Output Configuration
    Positive or Negative
  • Current - Output
    3A Switch
  • Topology
    Boost, Flyback, Forward Converter
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    52kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm