  • LM2576T-3.3/LF03
LM2576T-3.3/LF03
advertisement
Manufacturer No:
LM2576T-3.3/LF03
HK JDW NO:
815-LM2576T-3.3/LF03
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet:
LM2576T-3.3/LF03
Description:
5 Terminals 4V 5-Pin LM2576 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tube TO-220-5 Formed Leads
Quantity:
In Stock : 265
Step5Bar-code shipping tag
LM2576T-3.3/LF03
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5 Formed Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    ZIG-ZAG
  • Base Part Number
    LM2576
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    75 %
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    5mA
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    52kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Height
    4.7mm
  • Length
    14.986mm
  • Width
    10.16mm
  • Thickness
    4.572mm