  • LM2576S-12
LM2576S-12
advertisement
Manufacturer No:
LM2576S-12
HK JDW NO:
815-LM2576S-12
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Description:
5 Terminals 4V 5-Pin LM2576 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tube TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Purchasing and Inquiry
LM2576S-12 Overview
There is an optimized performance in this voltage regulator because it utilizes the Tube package. Throughout this voltage regulator, there are 5 terminations. There are two types of analog ICs in this voltage regulator 12v: SWITCHING REGULATOR ICs, which are the ones used in older voltage regulator 12vs. For space-saving purposes, this voltage regulator is available in the TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA package. DC DC switching regulator is configured with 1 outputs. This DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. Switching regulators like this one can be mounted on the Surface Mount mounting system. In order for it to operate properly, dc to dc voltage regulator's operating temperature should be at -40°C~125°C TJ. There is a switching frequency of 52kHz for this voltage regulator 12v. The voltage regulator can be operated with a voltage as low as 4V as an input voltage. There is a voltage regulator maximum input voltage of 40V. As a result of its peak reflow temperature, this voltage regulator is virtually indestructible. An input voltage of 25V is required to meet the requirements of the switching regulator operation. This DC/DC regulator belongs to the LM2576 family. The voltage DC DC switching regulator can provide is up to 12V volts. There are 5 pins that are used for the operation of the voltage regulator 12v. A 3A A maximum output current is required to meet the switching regulator operation requirements. This regulator voltage, belonging to the SIMPLE SWITCHER? family, is a type of DC-DC switching regulator. This DC-DC switching regulator operates from a supply voltage of 40V. No external factors affect how much current harley voltage regulator consumes.
LM2576S-12 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 235
5 pins
Operating supply voltage of 40V
LM2576S-12 Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2576S-12 Voltage Regulators applications.
  • Electric water heaters
  • Hydraulic presses
  • Analog precision reference circuits
  • Emergency lighting monitoring equipment
  • Communication system
  • Low output voltage switching power supply circuits
  • Precision electronic equipment
  • Special machining machine tools
  • Scientific research
  • Flaw detection equipment
Step5Bar-code shipping tag
LM2576S-12
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Efficiency
    88 %
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    25V
  • Quiescent Current
    5mA
  • Frequency - Switching
    52kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.42mm
  • Thickness
    4.58mm