  • LM2576HVSX-15
LM2576HVSX-15
advertisement
Manufacturer No:
LM2576HVSX-15
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2576HVSX-15
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
LM2576HVSX-15
Description:
5 Terminals 4V LM2576 DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 52kHz Tape & Reel (TR) 3A TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 2495
Step5Bar-code shipping tag
LM2576HVSX-15
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    LM2576
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Voltage
    15V
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    3A
  • Frequency - Switching
    52kHz