  • LM2576HVS-12
LM2576HVS-12
advertisement
Manufacturer No:
LM2576HVS-12
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2576HVS-12
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Description:
5 Terminals 4V 5-Pin LM2576 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tube TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Purchasing and Inquiry
LM2576HVS-12 Overview
Using the Tube package, this voltage regulator optimizes the performance of the voltage regulator 12v. There are 5 terminations in this harley voltage regulator. There are two types of analog ICs in this voltage regulator 12v: SWITCHING REGULATOR ICs, which are the ones used in older voltage regulator 12vs. In order to save space, this voltage regulator is packaged in the TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA package. 1 outputs have been configured in the voltage regulator 12v. Adjusting voltage regulator's output pins generate Fixed output. Surface Mount-mount switching regulator. As long as its operating temperature is -40°C~125°C TJ, dc to dc voltage regulator should perform well. Voltage regulator's switching frequency reaches 52kHz. A dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 4V is required for this voltage regulator to operate. There is a maximum input voltage of 60V for this voltage regulator 12v. With its peak reflow temperature of 235, this voltage regulator is essentially indestructible. For operation, voltage regulator provides a nominal input voltage of 25V. As a member of the LM2576 family of DC/DC regulators, this is a DC/DC regulator. There is a possibility that DC DC switching regulator can give voltage at 12V volts. There are 5 pins that are used for the operation of the voltage regulator 12v. A maximum output current of 3A A is available to meet the switching regulator operation requirements. A type of DC-DC switching regulator, belonging to the SIMPLE SWITCHER? family of voltage regulators, is what we are describing here. Switching regulators such as this operate from voltages of 60V. External factors do not affect voltage regulator's consumption of 5mA A of quiescent current.
LM2576HVS-12 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 235
5 pins
Operating supply voltage of 60V
LM2576HVS-12 Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2576HVS-12 Voltage Regulators applications.
  • Radio equipment
  • Sink circuits
  • Window air conditioners
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Household control circuits
  • Remotely powered electric motors
  • Handheld GPS
  • Flexible manufacturing cells
  • Lathes
  • Power supplies of electronic gadgets
Step5Bar-code shipping tag
LM2576HVS-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LM2576
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    88 %
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    60V
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    25V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    5mA
  • Topology
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    52kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.42mm
  • Thickness
    4.58mm