  • LM2574MX-3.3
LM2574MX-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2574MX-3.3
HK JDW NO:
815-LM2574MX-3.3
Package:
14-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
14 Terminals 4V 14-Pin LM2574 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tape & Reel (TR) 14-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 56590
Step5Bar-code shipping tag
LM2574MX-3.3
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Efficiency
    72 %
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    500mA
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    12V
    Positive
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Frequency - Switching
    52kHz
    No
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    9mm
  • Width
    7.5mm