  • LM2574MX-12/NOPB
LM2574MX-12/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2574MX-12/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2574MX-12/NOPB
Package:
14-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
14 Terminals 4V 14-Pin LM2574 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tape & Reel (TR) 14-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
LM2574MX-12/NOPB Overview
For optimal performance, this voltage regulator makes use of the Tape & Reel (TR) package. As you can see, this harley voltage regulator contains 14 terminations. As this regulator voltage is equipped with an analog IC of the type SWITCHING REGULATOR, it is a SWITCHING REGULATOR-type voltage regulator. The harley voltage regulator is available as a 14-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package to save space. There are 1 outputs on DC DC switching regulator. On its output pins, this adjusting voltage regulator generates Fixed output. Surface Mount-mounting is compatible with this switching regulator. Voltage regulators should be operated at -40°C~125°C TJ temperature while operating. This voltage regulator 12v reaches a switching frequency of 52kHz. The voltage regulator can operate with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 4V. Voltage regulator's input voltage can reach 40V. A regulator voltage's peak reflow temperature amounts to 260 being indestructible. Voltage regulator is designed to provide a nominal input voltage of 25V to meet the operation requirements. In the particular voltage regulators, the LM2574 family is represented. The adjusting voltage regulator's output voltage is maintain at 12V. For switching regulator operation, 14 pins are used. The output voltage for this switching regulator should be kept at 12V at least. A maximum output current of 500mA A is available to meet the switching regulator operation requirements. Known as a switching DC-DC regulator, this voltage regulator belongs to the SIMPLE SWITCHER? family. Despite external influences, voltage regulator consumes 5mA A of quiescent current.
LM2574MX-12/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
14 pins
LM2574MX-12/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2574MX-12/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Hydro power
  • Television equipment
  • Analog precision reference circuits
  • Motor controller circuits
  • Combined machine tools
  • Imported equipment
  • SMT equipment
  • Textile machinery
  • Arc suppression circuits
  • Wide-range voltage regulation circuits
Step5Bar-code shipping tag
LM2574MX-12/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Efficiency
    88 %
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    500mA
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    25V
    Positive
  • Quiescent Current
    5mA
  • Frequency - Switching
    52kHz
    No
  • Min Output Voltage
    12V
  • Height
    2.65mm
  • Length
    8.992mm
  • Width
    7.498mm
  • Thickness
    2.301mm