  • LM25007MMX
LM25007MMX
advertisement
Manufacturer No:
LM25007MMX
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM25007MMX
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
8 Terminals 9V 8-Pin LM25007 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Up to 800kHz Tape & Reel (TR) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 278797
Step5Bar-code shipping tag
LM25007MMX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LM25007
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    42V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    500mA
  • Operating Supply Voltage
    42V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    500μA
  • Max Output Voltage
    37V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    Up to 800kHz
  • Control Technique
    HYSTERETIC CURRENT MODE
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Voltage - Output (Max)
    37V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm