  • LM1085ISX-12/NOPB
LM1085ISX-12/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM1085ISX-12/NOPB
HK JDW NO:
699-LM1085ISX-12/NOPB
Package:
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
LM1085ISX-12/NOPB
Description:
Fixed 2.54mm PMIC 4 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Quantity:
In Stock : 8892
Step5Bar-code shipping tag
LM1085ISX-12/NOPB
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G3
  • Voltage - Input (Max)
    18V
    Positive
  • Current - Output
    3A
  • Output Voltage 1
    12V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.5V @ 3A
  • PSRR
    60dB (120Hz)
  • Height Seated (Max)
    4.79mm
  • Width
    8.64mm