  • LLS2E102MELC
LLS2E102MELC
advertisement
Manufacturer No:
LLS2E102MELC
HK JDW NO:
555-LLS2E102MELC
Datasheet:
Description:
LLS 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.48A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 5
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LLS2E102MELC
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.5mA
  • Ripple Current
    3.48A
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.48A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.22A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.378 35.00mm