  • LLS1H472MELZ
LLS1H472MELZ
advertisement
Manufacturer No:
LLS1H472MELZ
HK JDW NO:
555-LLS1H472MELZ
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 50volts 4700uF 85c 22x40x10L/S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LLS1H472MELZ
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.45mA
  • Ripple Current
    3.02A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.02A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.473A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.3 %
  • Diameter
    22mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm