  • LLL185R70J224MA01L
LLL185R70J224MA01L
advertisement
Manufacturer No:
LLL185R70J224MA01L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LLL185R70J224MA01L
Package:
0306 (0816 Metric)
Purchasing and Inquiry
LLL185R70J224MA01L Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.031Lx0.063W 0.80mmx1.60mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.A voltage of 6.3V is required to operate this capacitor.
LLL185R70J224MA01L Features
a size/dimension of 0.031Lx0.063W 0.80mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
LLL185R70J224MA01L Applications
There are a lot of Murata Electronics LLL185R70J224MA01L applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
LLL185R70J224MA01L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0306 (0816 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LLL
  • Size / Dimension
    0.031Lx0.063W 0.80mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL (Reverse Geometry)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    0816
  • Case Code (Imperial)
    0306
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    6.3V
  • Height
    500μm
  • Thickness (Max)
    0.024 0.60mm