  • LLA185C70G225ME16L
LLA185C70G225ME16L
advertisement
Manufacturer No:
LLA185C70G225ME16L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LLA185C70G225ME16L
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
LLA185C70G225ME16L Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.Powered by voltage of 4V, it can be operated with a voltage of rated DC.
LLA185C70G225ME16L Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 4V
LLA185C70G225ME16L Applications
There are a lot of Murata Electronics LLA185C70G225ME16L applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
LLA185C70G225ME16L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Dielectric
    X7S
  • Height
    500μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    787.4μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm
  • Thickness
    558.8μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LLA
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Low ESL (Multi-Terminal)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    2.2μF