  • LKG1K332MESCCK
LKG1K332MESCCK
advertisement
Manufacturer No:
LKG1K332MESCCK
HK JDW NO:
555-LKG1K332MESCCK
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
LKG 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.05A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LKG1K332MESCCK
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Snap in
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    76.499997g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.54mA
  • Ripple Current
    5.05A
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.05A @ 120Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    50mm