  • LKG1H152MESYCK
LKG1H152MESYCK
advertisement
Manufacturer No:
LKG1H152MESYCK
HK JDW NO:
555-LKG1H152MESYCK
Description:
LKG 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.2A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LKG1H152MESYCK
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    820μA
  • Ripple Current
    2.2A
  • Tan Delta
    0.22
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.2A @ 120Hz
  • Diameter
    20mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    50mm