  • LHUV-0400-0500
LHUV-0400-0500
advertisement
Manufacturer No:
LHUV-0400-0500
HK JDW NO:
488-LHUV-0400-0500
Datasheet:
LHUV-0400-0500
Description:
High Power LEDs - Single Color UV, 400nm-405nm
Step5Bar-code shipping tag
LHUV-0400-0500
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C TA
  • Published
    2013
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.1V
  • Forward Current
    500mA
  • Test Current
    500mA
  • Wavelength
    400nm ~ 405nm
  • Forward Voltage-Max
    3.5V
  • Current - DC Forward (If) (Max)
    1A
  • Radiant Intensity (Ie) Min @ If
    525mW/sr @ 500mA
  • Length
    1.7mm
  • Width
    1.3mm