  • LHUV-0395-0500
LHUV-0395-0500
advertisement
Manufacturer No:
LHUV-0395-0500
Manufacturer:
Lumileds
HK JDW NO:
488-LHUV-0395-0500
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
LHUV-0395-0500
Description:
High Power LEDs - Single Color UV, 395nm-400nm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LHUV-0395-0500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, No Lead
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    LUXEON UV
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Ultraviolet (UV)
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Orientation
    Top View
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.1V
  • Viewing Angle
    125°
  • Forward Current
    500mA
  • Lens Style
    Square
  • Test Current
    500mA
  • Wavelength
    395nm ~ 400nm
  • Forward Voltage-Max
    3.5V
  • Current - DC Forward (If) (Max)
    1A
  • Number of LEDs
    1
  • Radiant Intensity (Ie) Min @ If
    525mW/sr @ 500mA
  • Height
    680μm
  • Length
    1.7mm
  • Width
    1.3mm