  • LGY2C681MELZ
LGY2C681MELZ
advertisement
Manufacturer No:
LGY2C681MELZ
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LGY2C681MELZ
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
680μF Capacitor 20% 1.7A 10mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
LGY2C681MELZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    160V
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    1.7A
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Current - Leakage
    980μA
  • Custom Capabilities
    Other Terminal Available On Request
  • Diameter
    22mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    46.99mm
  • Length
    45mm