  • LGY1V682MELZ40
LGY1V682MELZ40
advertisement
Manufacturer No:
LGY1V682MELZ40
HK JDW NO:
555-LGY1V682MELZ40
Description:
LGY 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.2A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LGY1V682MELZ40
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    6800μF
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.46mA
  • Ripple Current
    2.2A
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.35
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.53A @ 50kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm