  • LGY1E103MELB30
LGY1E103MELB30
advertisement
Manufacturer No:
LGY1E103MELB30
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LGY1E103MELB30
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
LGY1E103MELB30
Description:
LGY 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.3A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LGY1E103MELB30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LGY
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.5mA
  • Ripple Current
    2.3A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.645A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.4 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • Length
    30mm