  • LGW2W181MELZ45
LGW2W181MELZ45
advertisement
Manufacturer No:
LGW2W181MELZ45
HK JDW NO:
555-LGW2W181MELZ45
Description:
LGW 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.35A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LGW2W181MELZ45
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.85mA
  • Ripple Current
    1.35A
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.35A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.9305A @ 50kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm
  • Length
    45mm