  • LGW2W121MELA30
LGW2W121MELA30
advertisement
Manufacturer No:
LGW2W121MELA30
HK JDW NO:
555-LGW2W121MELA30
Datasheet:
LGW2W121MELA30
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 450volts 120uF Snap-In
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGW2W121MELA30
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.69mA
  • Ripple Current
    1.22A
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.22A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.7446A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm