  • LGU2F221MELA
LGU2F221MELA
advertisement
Manufacturer No:
LGU2F221MELA
HK JDW NO:
555-LGU2F221MELA
Datasheet:
LGU2F221MELA
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 315volts 220uF 105c 25x30x10L/S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGU2F221MELA
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    315V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    780μA
  • Ripple Current
    1.04A
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.04A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.4872A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm