  • LGL2G821MELB50
LGL2G821MELB50
advertisement
Manufacturer No:
LGL2G821MELB50
HK JDW NO:
555-LGL2G821MELB50
Description:
LGL 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LGL2G821MELB50
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.71mA
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.92A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7456A @ 50kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    50mm