  • LFE3-150EA-8FN1156C
LFE3-150EA-8FN1156C
advertisement
Manufacturer No:
LFE3-150EA-8FN1156C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LFE3-150EA-8FN1156C
Package:
1156-BBGA
Description:
1.2V V 2.6mm mm FPGAs ECP3 Series 1156-BBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
LFE3-150EA-8FN1156C Overview
A 1156-BBGA package is provided with this component. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Its 586 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block consists of 149000 logic elements/cells. 1.2V volts power it. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.14V~1.26V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the ECP3 series are a type of FPGA that belong to the ECP3 series of FPGAs. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. The device has 586 outputs that are integrated into it. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. This device has 7014400 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. LFE3-150 is the base part number that can be used to identify related parts. It is crucial that the RAM si856.3kBe of this FPGA module reaches 856.3kB so that the program can run normally. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 1156 pins. This FPGA is built as an array of 18625 LABs/CLBs. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. A 1.2V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Usually, fpga semiconductor uses a 500MHz crystal.
LFE3-150EA-8FN1156C Features
586 I/Os
Up to 7014400 RAM bits
1156 LABs/CLBs
LFE3-150EA-8FN1156C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE3-150EA-8FN1156C FPGAs applications.
  • Audio
  • Wired Communications
  • Video & Image Processing
  • Defense Applications
  • Ecosystem
  • Embedded Vision
  • Aircraft navigation
  • Automotive Applications
  • ASIC prototyping
  • Data center hardware accelerators
Step5Bar-code shipping tag
LFE3-150EA-8FN1156C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1156-BBGA
  • Number of Pins
    1156
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    ECP3
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LFE3-150
  • Number of Outputs
    586
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    586
  • RAM Size
    856.3kB
  • Clock Frequency
    500MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.281 ns
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm