  • LF15ABDT
LF15ABDT
advertisement
Manufacturer No:
LF15ABDT
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-LF15ABDT
Package:
DPAK
Datasheet:
Description:
Fixed 2.28mm PMIC 3 DPAK
Quantity:
In Stock : 4187
Step5Bar-code shipping tag
LF15ABDT
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to LF15ABDT .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    DPAK
  • Number of Pins
    3
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.28mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Quiescent Current
    1mA
  • Accuracy
    1 %
  • Voltage - Output
    1.5V
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Current - Input Bias
    500μA
  • Max Input Voltage
    16V
  • Dropout Voltage
    1V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    40V
  • Length
    6.5mm