  • LDS0705-R82M-R
LDS0705-R82M-R
advertisement
Manufacturer No:
LDS0705-R82M-R
Manufacturer:
Cooper Bussmann
HK JDW NO:
3283-LDS0705-R82M-R
Package:
Nonstandard
Datasheet:
LDS0705-R82M-R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LDS0705-R82M-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    453.59237mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Published
    2007
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    7.2mm
  • Current Rating
    7.68A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    820 nH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    8.57A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    8.57A
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    4mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.82 µH
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    5.0038mm
  • Length
    7.7978mm
  • Width
    7.0104mm