  • LD055C104JAB6A
LD055C104JAB6A
advertisement
Manufacturer No:
LD055C104JAB6A
HK JDW NO:
66-LD055C104JAB6A
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
LD 0.1μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
LD055C104JAB6A
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LD
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    1.25mm
  • Height
    940μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm