  • LD031A240JAB2A
LD031A240JAB2A
advertisement
Manufacturer No:
LD031A240JAB2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-LD031A240JAB2A
Package:
Datasheet:
Description:
24pF Ceramic Capacitor 5% 30 ppm/°C
Step5Bar-code shipping tag
LD031A240JAB2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    24pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    810μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    800μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    2.012816mg
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    5%