  • LCMXO640E-4TN100I
LCMXO640E-4TN100I
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO640E-4TN100I
HK JDW NO:
477-LCMXO640E-4TN100I
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LCMXO640E-4TN100I
Description:
1.2V V 1.6mm mm FPGAs MachXO Series 100-LQFP 14mA mA 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
LCMXO640E-4TN100I Overview
A 100-LQFP package contains it, and it is available for download. A FLASH PLD-based FPGA is one of these types. Having 74 I/Os makes data transfers more coherent. A fundamental building block contains 640 logic elements or cells. Supply voltage is 1.2V volts. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Powered by a 1.14V~1.26V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. FPGAs belonging to the MachXO series are a type of FPGA that belong to the MachXO series of FPGAs. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. The device has 74 outputs that are integrated into it. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. As a whole, it has 100 terminations. Related parts can be found by using its base part number LCMXO640. In order to make it work, 100 pins have been designed. This FPGA is built as an array of 80 LABs/CLBs. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. In operation with 1.2V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. Featuring 100 pins in total, it is a versatile device. As fast as 550MHz can be reached with this FPGA. Fpga semiconductor incorporates 640 logic cells used for the building block. During operation, it uses 14mA of supply current. To determine the status of the input signals, 7 dedicated inputs are available in the system. In this device, 320 Macro cells are the main building blocks of a CPLD. This memory is designed to store data efficiently and prevent resource conflicts.
LCMXO640E-4TN100I Features
74 I/Os
100 LABs/CLBs
LCMXO640E-4TN100I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO640E-4TN100I FPGAs applications.
  • Defense Applications
  • Medical Applications
  • Data center hardware accelerators
  • Industrial Ethernet
  • Aircraft navigation
  • Filtering and communication encoding
  • Wired Communications
  • Automotive Applications
  • Software-defined radio
  • Secure Communication
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO640E-4TN100I
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Published
    2000
  • Series
    MachXO
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LCMXO640
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    74
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    14mA
  • Number of I/O
    74
  • Nominal Supply Current
    14mA
  • Memory Type
    SRAM
  • Propagation Delay
    4.2 ns
  • Programmable Logic Type
    FLASH PLD
  • Number of Logic Elements/Cells
    640
  • Max Frequency
    550MHz
  • Number of LABs/CLBs
    80
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    320
  • Number of Logic Cells
    640
  • Number of Dedicated Inputs
    7
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm